Öğrenci Bilgilendirme

Uzaktan Eğitim Süreci


Sisteme nasıl giriş yapabilirim?

İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna classroom.google.com yazın ve kullanıcı giriş ekranına ulaşın. Sisteme bağlandıktan sonra karşınıza kullanıcı giriş formu gelecektir. Kullanıcı giriş formuna üniversite tarafından size sağlanan öğrenci e-posta adresinizi girin. Bu genellikle ogrencinumaraniz@stu.omu.edu.tr şeklindedir. Şifre alanına ise UBS not sistemine girmek için kullandığınız şifreyi yazın.

Eğer şifrenizi unuttuysanız veya hata alıyorsanız; UBS şifrenizi değiştirip, 5 dakika sonra tekrar girmeyi denemelisiniz. Şifreniz içerisinde Türkçe karakter (ığüşöçİĞÜŞÖÇ karakterlerinden herhangi birisi) bulunmamalıdır. Böyle bir durum UBS şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir.
E-posta hesap ilk giriş şifreleriniz; UBS sistemi şifrenizin G Suite ile senkronize edilmesi ile oluşur. Her UBS şifrenizi değiştirdiğiniz zaman bu işlem G Suite’e yansır ve yeni girişinizde en son ayarladığınız UBS şifresi ile giriş yapmanız gerekir. UBS sistemine erişimle ilgili hata alıyorsanız Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı‘na bildirmelisiniz.

Derslere nasıl katılırım?

Google Classroom üzerinde aldığınız dersler tanımlanmış olarak ekranınıza gelecektir. Seçtiğiniz derse tıklayarak derse ait detayları görebilirsiniz.

Google Classroom'da görünmeyen derslerimi nasıl eklerim?

Classroom sisteminde UBS üzerinde aldığınız derslerden farklı veya eksik görünüyorsa, Classroom ders kayıt uygulamasını kullanarak derslerinizi ekleyebilirsiniz.

Ders Ekleme Adımları

Sistem giriş formunun görüntüsü

Ders kayıt sistemine “Classroom Üzerinden Giriş Yap” butonuna tıklayarak @stu.omu.edu.tr uzantılı e-posta adresinizle giriş yapınız.

Profil Bİlgilerim ve Derslerim menüsünün görüntüsü

Sisteme giriş yaptığınızda sol tarafta bulunan menü üzerinden “Profil Bİlgilerim ve Derslerim” bağlantısına tıklayınız.

Ders Kayıtlanma alanının görüntüsü

Dersler bölümünde eksik olan dersinizi bulunuz ve “+ Ders Kayıtlan” butonuna tıklayarak classroom sistemi üzerindeki derse kaydınızı yaptınız.

Bu işlemler sırasında bir hatayla karşılanmanız durumunda Geri Bildirim Talebi Oluştur bağlantısı üzerinden veya UNİKYS sistemi üzerinden geri bildirim talebi oluşturabilirsiniz.
Dönem başında kayıtlanma süreci devam ettiği için bazı sorunlar yaşanabilir.